80 lat Stowarzyszenia Flisaków na rzece Dunajec

flisacy na dunajcu

W 80. rocznicę powstania Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich w 2014  roku w czerwcu odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru. Akt wymowny, pozwalający nie tylko uczcić jubileusz, lecz także zapisać go trwale w historii Stowarzyszenia.

W kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sromowcach Niżnych zgromadzili się licznie flisacy, ich rodziny, zarząd Stowarzyszenia na czele z prezesem Janem Sienkiewiczem, flisackie poczty sztandarowe i Ochotniczej Straży Pożarnej, zaproszeni goście, śpiewał Chór Flisacko-Parafialny, po raz kolejny wzbudzając zachwyt wykonaniem pieśni, które brzmiały niebywale we wnętrzu tej świątyni.

Mszę odprawił ksiądz proboszcz Marek Kądzielowa w koncelebrze księdza rezydenta Czesława Jakóbczyka. W kazaniu ks. Kądzielowa podkreślił ważność tej chwili, mówiąc m.in.: – Poświęcenie to ma jedynie o tyle sens, o ile rozumiemy go jako symbol, który sobą ukazuje, a jednocześnie odsyła do tej rzeczywistości i do tych wartości, które symbolizuje. (…) Stającym pod tym poświęconym sztandarem składam jednocześnie najserdeczniejsze życzenia, aby spełniana przez was służba była dla was źródłem satysfakcji i przeżyciem jakiejś miary szczęścia i osobistej radości z pełnionej posługi wobec wielu tysięcy ludzi odwiedzających nasze Pieniny, które jak to kiedyś ktoś pięknie powiedział, Pan Bóg stworzył po to, by tu przybyć na emeryturę.

Poświęcony sztandar z jednej strony ma wizerunek Matki Bożej z tekstem: Maryjo, Królowo Polski/ Jestem przy tobie, pamiętam, czuwam. Z drugiej św. Krzysztofa z podpisem: Św. Krzysztofie/ prowadź łodzie i rodziny nasze/ Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich/ w Sromowcach Niżnych.

Po mszy ulicami miejscowości przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane były fragmenty czterech Ewangelii. Uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Ciała Chrystusa w tradycji ludowej zwana jest Bożym Ciałem.

W Hotelu nad Przełomem odbyła się druga część uroczystości, podczas której wspominano Stanisława Kołodziejskiego, wnuka Stanisławy i Franciszka Kołodziejskich, założycieli Stowarzyszenia. W amfiteatrze wystąpiły zespoły: Małe Flisoki ze Sromowiec Niżnych, Lubań z Kluszkowiec, Chór Flisacko-Parafialny, zespół Folk Power Music, a na zakończenie Ni Ma Casu.

W miejscowej szkole – Zespole Placówek Oświatowych, można było zwiedzać Izbę Historii Flisactwa z ciekawą ekspozycją, po której oprowadzała dyrektor Grażyna Łabno.

Wśród gości uroczystości obecni byli: Bogusław Waksmundzki – Urzędujący Członek Zarządu starostwa nowotarskiego, zarazem przewodniczący Rady Euroregionu „Tatry”, włodarze gmin: Czorsztyn – Tadeusz Wach, Krościenka nad Dunajcem – Stanisław Gawęda, proboszczowie ks. Marek Kądzielowa ze Sromowiec Niżnych i ks. Mieczysław Szlaga ze Sromowiec Wyżnych, prezes zarządu Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA Grzegorz Podlewski. Wszyscy na ręce prezesa Jana Sienkiewicza składali życzenia dla wszystkich flisaków, mówili o przełomie Dunajca jako największej atrakcji turystycznej całej Europy, a nawet świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *