Położenie Pienin

Położenie Pienin.

Pieniny wznoszą się 30 km na północny wschód od Tatr. Pas ten ciągnie się na długości 100 km i składa się według  obliczeń z przeszło 1000 skał przeróżnych kształtów i nazw. Same Pieniny tworzą niewysokie, lecz dobrze wyodrębnione gniazdo górskie, podzielone przełomami Dunajca na 3 człony: Pieniny Spiskie, czyli Hombarki (Żar, 879 m), Pieniny właściwe między Czorsztynem a Szczawnicą (Trzy Korony, 982 m) i Małe Pieniny na wschód od Bystrzyka (Wysoka, 1052 m).

Pieniny właściwe stanowią najpiękniejszą i najbardziej atrakcyjną część Pasa Skalicowego. Są maleńkie: ich grzbiet ma zaledwie 12 km długości, a szerokość nie przekracza 4 do 5 km. W centrum dźwiga się zjeżony turniami masyw Trzech Koron, z którego roztacza się słynny widok na Podhale, Spisz i mur Tatr na horyzoncie. Głęboka dolina Pieńskiego Potoku od Trzy Korony od kokieteryjnej w swej urodzie grani Pieninek, której matkuje wspaniała Sokolica (747 m). Na zachód od Trzech Koron ciągną się lesiste Pieniny Czorsztyńskie z kulminacjami Macelaka (857 m) i Nowej Góry (903 m): Jednakże najwyższy szczyt Pienin wznosi się nie w ich środkowym członie, lecz w Małych Pieninach. Jest nim Wysoka (1052 m), spod której opada ku Jaworkom osnuty legendami wąwóz Homole.

Wokół całego pasma rozłożyło się kilkanaście malowniczych wsi i miasteczek góralskich. Rolę stolicy Pienin pełni uzdrowisko Szczawnica, położone w ciepłej, słonecznej kotlinie nad Grajcarkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *