Spływ Dunajcem atrakcje

Spływ Dunajcem to największa atrakcja Pienin. Ale poza nią mamy wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. Zachęcamy do poznania głębiej tego regionu. Spływ Dunajcem atrakcje wyglądają tak:

Szczawnica – Miasto położone nad potokiem Grajcarek, na pograniczu Pienin, Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego. Znany ośrodek wypoczynkowy i uzdrowiskowy. Już ok. 1790 r. kuracjusze używali miejscowych wód mineralnych do picia i kąpieli. Obecnie czynnych jest 8 źródeł.

Krościenko – miasteczko letniskowe u ujścia Krośnicy do Dunajca. Zachował się zabytkowy układ urbanistyczny, w rynku stare, XIX wieczne kamienice mieszczańskie. Murowany kościół parafialny  (XIV  w.) z fragmentami polichromii, dogodny punkt do wycieczek w Pieniny, Beskid Sądecki i Gorce. W miejscowości siedziba Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego.

To także miejscowość o bogatych historycznych tradycjach posiadająca akt lokacyjny z 1348 r. nadany przez króla Kazimierza Wielkiego. Leży po obu stronach rzeki Dunajec (raju dla wędkarzy i miłośników kajakarstwa), połączona charakterystycznym mostem. Dla turystów stanowi doskonałą bazę wypadową w Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki. Wczasowiczom gwarantuje  niemal każdą formę wypoczynku oraz korzystanie z bogatych w mikroelementy źródeł wody mineralnej.

Pawilony przyrodnicze – przed wyruszeniem na szlaki turystyczne warto odwiedzić Pawilony wystawowe Pienińskiego Parku Narodowego. Można się w nich bardzo dużo dowiedzieć o historii powstania Pienin, historii PPN, spływie przełomem Dunajca, bogatej florze i faunie występującej w Pieninach,  a także zakupić pamiątki. Największy pawilon znajduje się w siedzibie PPN w Krościenku, pozostałe w Sromowcach – Kątach, /przy przystani/, Sromowcach Niżnych /przy Wąwozie Szopczańskim/, Czorsztynie /przy szlaku Majerz i Szczawnicy /przy Drodze Pienińskiej.

Droga Pienińska – kto dysponuje większą ilością wolnego czasu i dobrą kondycją, przełom Dunajca może pokonać pieszo lub na rowerze Drogą Pienińską ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Prekursorem jej budowy był założyciel szczawnickiego Uzdrowiska Józef Szalay. Dzieło dokończyła jego spadkobierczyni, czyli Akademia Umiejętności w Krakowie. Duże w tym zasługi przypadły marszałkowi Sejmu Galicyjskiego dr. Mikołajowi Zyblikiewiczowi. W dowód wdzięczności szczawniczanie i goście kuracyjni zbudowali na jego cześć pomnik – grotę w Parku Dolnym.

Biała Woda – rezerwat krajobrazowy o pow. 39,7 ha obejmujący ma fragment częściowo skalistej doliny potoku Biała Woda koło Jaworek. Na terenie rezerwatu ciekawe murawy naskalne ze stanowiskami reliktowych roślin górskich (np.: dębik ośmiopłatkowy).

Czorsztyn – wieś założona w połowie XIV w. związana z zamkiem czorsztyńskim i wiodącym tędy historycznym traktem z Polski na Węgry. Niedaleko wsi ruiny gotyckiego zamku. Do XIV w. gródek ziemno – wałowy; za rządów Kazimierza Wielkiego zamieniony w murowaną twierdzę, staącą siedzibę starostów czorsztyńskich. Ok. 1795 r. spłonął od pioruna i nigdy nie został odbudowany. Ruiny zamku i bogata flora wchodzą w skład 10,6 ha rezerwatu krajobrazowego; jedyne stanowisko endemitu – pszonaka pienińskiego oraz odsłonięcia geologiczne o wielkiej wartości naukowej.

Dębno – wieś położona w widłach Dunajca i Białki, lokowana w 1335 r. Drewniany kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Dobrze zachowana gotycko-renesansowa polichromia (ok. 1500 r.) na ścianach i stropie prezbiterium. Na stopniach ołtarza znajdują się cymbałki używane podczas mszy zamiast dzwonka. Mają one gamę perską – im grubsza płytka tym wyższy ton. Jest to jedyny tego typu zabytek w Polsce i jeden z pięciu na świecie.

Frydman – wieś położona na polskim Spiszu w pobliżu ujścia Białki do Dunajca. Murowany kościół w stylu wczesnogotyckim z przełomu XIII i XIV w. We wsi ładny, renesansowy dwór obronny rodziny Horvathów (XVI/XVII w.). Obok znajdują się słynne piwnice frydmańskie, dwukondygnacyjne o łącz długości 600 m, służące dawniej do przechowywania i leżakowania win.

Niedzica – wieś spiska założona w XIV w. Kościół parafialny z początku XV w. z barokowym i rokokowym wyposażeniem. Powyżej wsi zamek z 1325 r. położony na skalistym wzgórzu nad doliną Dunajca – piękny widok na Pieniny. W zamku mieści się muzeum ze zbiorami dotyczącymi historii budowli, Spiszą i Pienińskiego Parku Narodowego.

Przełom Białki – Rezerwat krajobrazowy o pow. 8,5 ha. Rezerwat chroni najpiękniejszy i przyrodniczo najciekawszy fragment Pienin Spiskich. Stanowiska roślin górskich i wysokogórskich „wędrujących” wzdłuż Białki z Tatr. Interesujące znaleziska archeologiczne.

Wąwóz Homole – ze Szczawnicy wyjeżdża się samochodem lub mini busem doliną Grajcarka, wciętą między Małe Pieniny a Pasmo Radziejowej (Beskid Sądecki). Po prawej wznosi się kształtna kopa Jarmuty (773 m), w której wschodnim stoku zachowała się w całości kopalnia kruszców z XVIII wieku. Droga przecina tu dolny koniec wsi Szlachtowa. Po 6 km od centrum Szczawnicy wjeżdżamy do wsi Jaworki położonej w uroczym zakątku wśród wierchów i skał. Od południa uchodzi tu głęboko wcięty wąwóz Homole, obecnie rezerwat przyrody im. Jana Wiktora. Liczy on 0,5 km długości, a wzmiankowany był już w XV w., kiedy myszkowali po nim poszukiwacze skarbów. Zielono znakowana ścieżka prowadzi dnem wąwozu, wyżej zaś omija od lewej spiętrzenie złomów wapienia. Nad zwaliskiem dolina się rozszerza, a na południu ukazuje się piramida najwyższego szczytu całych Pienin, Wysokiej (1052 m). Z Jaworek do rozszerzenia 20 minut. Trzymając się zielonych znaków można dotrzeć w 1.30 godziny na widokowy szczyt Wysokiej.

Na Trzy Korony (982 m npm) z Krościenka. Najludniejszy ze wszystkich szlaków w Pieninach — 560 m podejścia. Znaki żółte.

Znaki żółte odłączają się od ul. Jagiellońskiej na południe i prowadzą w górę na grzbiet Toporzyskowa. Na skraju lasu w lewo odłącza się szlak zielony prowadzący na grań Pieninek. W rejonie górnego biegu Potoku Pienińskiego znaki żółte łączą się na odcinku kilometra z niebieskimi (wiodącymi wyżej w lewo do zamku Pienińskiego i dalej na Trzy Korony). Nasza ścieżka wchodzi na przełęcz Chwała Bogu, zwaną też Szopką (780 m) — z Krośnicy 1.15 godziny. Wybiega stąd w górę w kierunku wschodnim szlak niebieski który przez las i malownicze polany wyprowadza na skalisty szczyt Trzech Koron (982 m). Ruch jest tu w sezonie tak duży, że nieraz długo się czeka w kolejce, by móc wejść na opasany poręczami wierzchołek Okrąglicy. Z Krościenka 2 godziny. Widok ze szczytu na Dolinę Dunajca, Czerwony Klasztor, Pieniny, Spisz i Tatry na horyzoncie należy do najsłynniejszych w Polsce. Ze szczytu wrócić można wariantem przez zamek Pieniński (1.45 godziny do Krościenka) lub też wprost do Szczawnicy piękną Sokolą Percią (3.30 godziny).

Na Sokolicę (747 m npm). Z przystani końcowej w Szczawnicy za znakami niebieskimi (1 godz.). Wygodnie poprowadzona ścieżka wyprowadza na zwieńczo reliktowymi sosnami szczyt. Pod koniec lata na skałach masowo zakwita chryzantema Zawadzkiego. Widok na Tatry, masyw Trzech Koron i 300 m niżej płynący Dunajec. Zejść można do Krościenka za znakami zielonymi (1 godz.).

„Jeśli który szczyt w Pieninach, to Sokolica zasługuje na osobną wycieczkę, zwłaszcza że można ją zwiedzić wygodnie w ciągu pół dnia” — pisał w r. 1928 budowniczy Sokolej Perci, ks. Walenty Gadowski. W rejonie końcowej przystani spływowej napotykamy znaki niebieskie, które prowadzą w górę Dunajca, aż pod Białą Skałę. Przeprawiamy się tu promem na lewy brzeg rzeki. Szeroki chodnik pnie się w górę obok pól Krasu, powyżej ukrytego w drzewach wierzchołka Hukowej Skały wchodząc w las. Zakosy prowadzą do ładnej polany Sosnów (od mostu na Grajcarku 40 minut), wyżej zaś przez wspaniały las jodłowy. Pod szczytem Sokolicy szlak trawersuje w prawo, w górę zaś odłącza się. od niego (drogowskaz) boczna ścieżka. W 1 godzinę od początku wycieczki stajemy na zabezpieczonym poręczami skał szczycie Sokolicy (747 m), zwieńczonym reliktowymi sosnami. Pod koniec lata na skałach masowo kwitnie chryzantema Zawadzkiego. Widoki na Przełom Pieniński, wstęgę Dunajca i dalekie Tatry są prawdziwie niezapomniane. Znaki niebieskie wiodą dalej Sokolą Percią do zamku Pienińskiego (ze Szczawnicy 3.30 godziny) i na Trzy Korony (ze Szczawnicy 4.15 godziny). Zejść można z Sokolicy inną drogą — za znakami zielonymi do Krościenka (1 godzina).

Na Palenicę. Ładny, widokowy szczyt, który możemy osiągnąć bez wysiłku wyjeżdżając ze Szczawnicy kolejką krzesełkową. Ze szczytu otwiera się panorama na Pieniny, Beskid Sądecki i Tatry. Możliwość dalszej wycieczki w stronę Wysokiej (2 godz.) lub zejście do. Szczawnicy.

Na Palenicę prowadzi szlak turystyczny – żółty. W centrum Szczawnicy napotykamy znaki żółte, które schodzą w dół i przekraczają Grajcarek. Stromą drożyną, a następnie ścieżką wspinamy się przez las, polankę i pole na szczyt Palenicy (722 m, 45 minut), górujący od południa nad miastem. Dojść tu też można bez znaków wprost z przystani spływowej, z osiedla Ląd. Stroma dróżka prowadzi wzdłuż jaru Głębokiego Potoku, następnie zaś stokami Gronia i przez malowniczo położone osiedle Groń. Ze szczytu Palenicy roztaczają się piękne widoki na kotlinę szczawnicką, Pieniny i beskidzkie Pasmo Radziejowej. W dalsze pół godziny można stąd dojść do Szafranówki (742 m) w grzbiecie Małych Pienin. Widok z tego szczytu jest jeszcze ciekawszy. Znaki niebieskie sprowadzają z grzbietu do „Orlicy” i do Szczawnicy Niżnej.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *