Spływ Dunajcem trasa

splyw dunajcem trasa

Zaraz po rozpoczęciu podróży przepływamy zakolem pod Macelową Górą (800 m n.p.m.), opadającą stromym zboczem z różnobarwnymi skałami aż do samego koryta rzeki. Kolejne 2 km na południe to spokojniejszy odcinek pomiędzy niewysokimi brzegami, na których rozciągają się wsie Sromowce Średnie i Majere (na prawym, słowackim brzegu). Można stąd podziwiać panoramę Pienin Właściwych aż po główny grzbiet i masyw Trzech Koron. Od zakrętu na wschód trasa przebiega szerokim prawym ramieniem koryta, oddzielonym od polskiego brzegu dużą, porośniętą łęgiem wyspą. Na tym odcinku usytuowana jest największa przystań po stronie słowackiej.

trasa spływu

Dalej przepływamy pomiędzy świetnie widocznymi Sromowcami Niżnymi a częścią Czerwonego Klasztoru pobudowaną wzdłuż drogi 543 do Lubowli oraz pod pieszo-rowerową kładką na Dunajcu. Od tego miejsca tratwy zakręcają na północ i przez ponad kilometr zbliżają się do widocznych na wprost Trzech Koron. Tu zaczyna się najciekawsza część spływu biegnąca wąską doliną kilkakrotnie meandrującą na odcinku najbliższych 8 km. Przez bramę utworzoną między Ostrą Skałą i po stronie słowackiej Klasztorną Górą (657 m n.p.m.), płyniemy pod skałami Wyżna i Niżna Grabczycha do najwęższego miejsca zwanego Zbójnickim Skokiem, gdzie odległość między brzegami wynosi ok. 10 m. Chwilę później bardzo ostry zakręt kieruje nas na północ, po przeciwległej stronie grzbietu Klejowej (579 m n.p.m.). Stąd kierujemy się na odsłaniające się skały Siedmiu Mnichów w masywie Golicy, a po skręcie w lewo widzimy Łysinę (792 m n.p.m.) i opadające do samej wody skały Facimiecha.

Kolejny ostry zakręt wyprowadza na spokojniejszy odcinek ze skałami Piecki, Ligarki i Fujarki. Za nimi znajduje się ujście Pienińskiego Potoku, a płynącym odsłania się widok na Czerteż, Czertezik i po zwrocie w prawo na Sokolicę. W tym samym czasie mijamy nisko schodzące Ślimakowe Skały, Wilczą Skałę i położoną wyżej Cukrową Skałę (Głowę Cukru). Opływamy wąski grzbiet Przechodniego Wierchu, na samym zakręcie mijając Stuletnie Źródło, i prawie ocierając się o Samą Jedną, mijamy ujście Leśnickiego Potoku z przystanią flisaków słowackich. Po chwili czeka nas zakręt przy Ryglach Sokolicy i kolejny pod Hukową Skałą tworzącą wraz ze skałkami na grzbiecie Bystrzyka (704 m n.p.m.) ostatnie wąskie miejsce przełomu. Końcowy kilometr równiną Krasu a promenadą i wyspą Cypel do przystani zbudowanej tuż przed ujściem do Dunajca potoku Grajcarek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *